#Po pierwsze nie szkodzić!

Jak pomóc ptakom zimą w dobie zmian klimatycznych.

Chociaż dokarmianie ptaków zimą to miły gest dający okazję do obserwacji przyrody, warto pamiętać, że nie zawsze jest konieczny. W niektórych przypadkach może nawet przynieść więcej szkody niż pożytku. Zmiany klimatu jakie obserwujemy wokół wpływają na dobrze znane zachowania, również w tym przypadku. Jeśli chcesz pomagać zimą ptakom – rób to odpowiedzialnie.

grafika dzięki Deepai.org

Po pierwsze – działaj globalnie

  • Sadź rodzime krzewy: Głogi, róże, jarzęby, tarniny, bzy, rokitniki to gatunki krzewów, które zapewniają zimową stołówkę i schronienie dla naszych skrzydlatych sąsiadów. Szczególnie cennymi miejscami do spędzania zimnych i wietrznych tygodni są żywopłoty.
  • Nie koś i nie grab: Jeśli tylko możesz pozostaw nie skoszone rośliny i niezgrabione liści na zimę. Nasiona oraz owady kryjące się w roślinach to najnaturalniejszy pokarm dostępny dla ptaków. Szczególnie dla gatunków takich jako kos, poszukujących swojego pokarmu w ściółce, nie zgrabione liście to prawdziwa stołówka.
  • Nie używaj środków chemicznych w ogrodzie: Dzięki temu chronisz ptaki przed zatruciem I dajesz możliwość znalezienia bezkręgowców, które stanowią pokarm dla wielu gatunków ptaków 
  • Buduj skrzynki lęgowe: Tym sposobem zapewniasz ptakom bezpieczne schronienia przed chłodem, wiatrem i wilgocią.
  • Dbaj o dojrzałe i sędziwe drzewa: Dziuple, konary, gruba i odstająca kora to miejsca, w których zimą większe i mniejsze ptaki znajdują schronienie oraz pokarm. Zabiegaj aby takie drzewa mogły przez długie lata funkcjonować w twojej okolicy.

Po drugie – dokarmiaj gdy potrzeba.

Dokarmianie jest wskazane przy niskich temperaturach i obfitych opadach śniegu oraz w okresach długotrwałych deszczy. W takim czasie ptaki mają trudności ze znalezieniem pokarmu. Nie mądre dokarmianie prowadzi do uzależnienia ptaków od sztucznego źródła pokarmu, chorób (od psującego się  w dodatnich temperaturach pokarmu) czy zaburzenia naturalnych migracji. Nadmierne dokarmianie może zaburzyć naturalną równowagę ekosystemu.

Po trzecie – odpowiedzialność.

Dokarmiając – działaj odpowiedzialnie. Pamiętaj o różnorodności pokarmu, regularność i czystości w karmniku. Wybierz miejsce osłonięte od wiatru, deszczu i niedostępne dla domowych kotów. Obserwacja ptaków pomoże w dostosowaniu rodzaj i ilość pokarmu do potrzeb.

Podsumowując: Dokarmianie ptaków to gest pełen dobrych intencji, jednak należy pamiętać, że powinno być świadome i przemyślane. Zanim zaczniesz, zastanów się, czy jest to rzeczywiście konieczne i jakie niesie konsekwencje. Najlepszą pomocą dla ptaków jest zdrowe i zrównoważone środowisko.

Ptakolubów zapraszamy na coroczne styczniowe Zimowe Ptakoliczena w parkach i ogrodach Kwidzyna. Czytaj więcej na www.ekoinicjatywa.pl


Nasz adres

Stowarzyszenie Eko-Inicjatywa
Miłosna 1, 82-500 Kwidzyn