Okres realizacji projektu: czerwiec 2024 – maj 2025
Koszt kwalifikowany zadania: 99.600,00 zł
Kwota dofinansowania ze środków WFOŚiGW Gdańsk w formie dotacji: 84.600,00 zł.
Projekt jest odpowiedzią na zainteresowanie mieszkańców Kwidzyna zagadnieniem ogrodów deszczowych. Jest też potrzebą wypływającą z konieczności podjęcia działań adaptacyjnych do zmiany klimatu. Ogrody deszczowe są bardzo praktycznym rozwiązaniem w czasach suszy, są jak zbiorniki retencyjne, które w kontrolowany sposób oddają wodę w miarę biologicznych potrzeb ekosystemu ogrodu.
Korzyści z istnienia ogrodów deszczowych są duże, w tym: zwiększają bioróżnorodność, zmniejszają ilość spływających wód deszczowych, a co za tym idzie – ryzyko powodziowe, poprawiają jakość odprowadzanych wód opadowych, wpływają na zmniejszenie opłat za usługi wodne (w tym podlewanie ogrodu), zmniejszają opłaty za niezagospodarowaną wodę opadową poprawiają estetykę otoczenia. Dzięki zastosowaniu odpowiedniej roślinności oraz warstw filtrujących podłoża, ogród deszczowy jest w stanie wstępnie oczyścić wodę i wprowadzić ją do głębszych warstw gleby. W ten sposób woda opadowa zostaje zatrzymana w krajobrazie, co ma kluczowe znaczenie, szczególnie w okresie suszy wiosennej i letniej.
W projekcie zaplanowano:
cykl szkoleniowy dla osób dorosłych, w ramach którego powstaną dwa pokazowe miejsca- jedno przy sali edukacyjnej Stowarzyszenia Eko-Inicjatywa, a drugie w wybranej lokalizacji w centrum Kwidzyna;
cykl szkoleniowy dla młodzieży;
pracę ze społecznością i decydentami nad mapowaniem miasta pod kątem potencjalnych miejsc stworzenia ogrodów deszczowych oraz debatę nad wykorzystaniem doświadczeń projektu w „Planie adaptacji Kwidzyna do zmiany klimatu”.
Projekt „Ogrody deszczowe Kwidzyna” współfinansowany jest ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku oraz budżetu miasta Kwidzyn.