Dolne Powiśle to region kulturowy w przybliżeniu położony na wschód od Wisły, na południe od Żuław Wiślanych, na zachód od Warmii i Mazur oraz na północ od rz. Osy. Przyrodnik oraz geograf powie, że to zachodnia część Pojezierza Iławskiego oraz fragmenty Doliny Dolnej Wisły czy Garbu Lubawskiego. Tutaj leżą historyczne miasta takie jak Elbląg, Kwidzyn, Sztum, Iława, Malbork, Susz, Prabuty, Dzierzgoń, Tolkmicko. Za to z Dolnego Powiśla jest ok. 100 km do najbliższych uniwersytetów w Gdańsku, Bydgoszczy, Toruniu czy Olsztynie. Może to odległość sprawia, że akademiccy badacze przyrodnicy wpadają tu rzadziej. Nasza lokalna przyroda w wielu miejscach czeka jeszcze na odkrycie. O niektórych gatunkach czy nawet grupach stworzeń wiemy stosunkowo niewiele. Mimo, że epoka wielkich odkryć już za nami a wielcy podróżnicy jak Aleksander von Humboldt należą już do historii wciąż trudno nam odpowiedzieć na proste pytania:
Jakie stworzenia skrywają się w naszym lokalnym parku lub lesie?
Ile gatunków sów można spotkać w Twojej okolicy?
Jakie gatunki rzadkich i cennych roślin lub owadów skrywają się na słonecznych stokach wiślanej doliny lub w lasach nad Jeziorakiem?
Jakie gatunki dzikich pszczół lub storczyków dzielą z nami Małą Ojczyznę?
Ile sędziwych drzew skrywa w sobie schronienia rzadkiego chrząszcza – Pachnicy próchniczki?
Na całe szczęście przyrodnicy są wśród NAS. Rozwój wiedzy przyrodniczej zawdzięczamy nie tylko zawodowym badaczom pracującym na uniwersytetach, ale również społecznym badaczom i pasjonatom.
Posiadanie konta, użytkowanie aplikacji, przeglądanie danych jest bezpłatne. Twoim głównym wkładem jest Twoje zaangażowanie i czas poświęcony na odkrywanie przyrody.