ABC obserwatora ptaków – Pestka w Kwidzynie!

Wydarzenie miało miejsce 17 lutego br. W nowym budynku Stowarzyszenia Eko-Inicjatywa przy ul. Miłosnej uczestnicy spotkania mieli okazję zapoznać się bliżej z pracą ornitologów i głównym obiektem ich zainteresowania, tj. ptakami.

Krótko po godzinie 9 przed południem Jakub Marciniak, edukator z Eko-Inicjatywy powitał przybyłych gości , wśród których byli przede wszystkim kwidzyńskie dzieci, uczniowie i dorośli, jak również emeryci. Jednym słowem: wszelcy pasjonaci ptaków.

Prowadzący przedstawił też głównego bohatera soboty: Zuzannę Pestkę – ornitolożkę, i obrączkarkę ptaków, doktorantkę na wydziale Biologii na Uniwersytecie Gdańskim, prowadzącą badania na temat bociana białego w Ostoi Warmińskiej.

Po wstępie zaproszono wszystkich do obejrzenia dziesięciominutowej diaporamy przedstawiającej na fotografiach wszystkie ptaki lęgowe w Polsce (w sumie blisko 250 gatunków).

Po tym etapie, okraszonym nieraz humorystycznymi wizerunkami ptaków i opatrzonych lekką i powszechnie lubianą muzyką rozpoczęło się slajdowisko opowiadające o tym, co jest takiego fascynującego w ptakach. Prowadzący podkreślał, że ich istnienie na świecie ma aspekt nie tylko estetyczny, czy kulinarny, ale również, że ptaki zapylają wiele roślin (np. bananowce) i rozsiewają tysiące innych, np. głogi, róże, czy cisy.

Obejrzeliśmy kilka krótkich filmów o niezwykłych umiejętnościach tych zwierząt. O sposobach bezpiecznego omijania podczas lotu przeszkód w porośniętym gęsto lesie przez jastrzębia, o tym „ile w sowie zwierza, a ile pierza” i jak zdumiewające umiejętności wokalne może mieć australijski lirogon wspaniały wabiący samicę.

Podczas przerwy, wraz z Zuzią oraz z pomocą uczestników rozstawiliśmy na terenie Stowarzyszenia sieci ornitologiczne przystosowane do chwytania ptaków wróblowatych. Zuzia przez cały czas tłumaczyła, co robi. Opowiadała, w jaki sposób powinno się rozstawiać sieci, by było to bezpieczne dla ptaków, jak wyciągać je ze środka (nie wyplątywać!), co zrobić, gdy mamy więcej schwytanych ptaków, niż dzianych woreczków używanych do ich przenoszenia. W końcu uczestnicy dowiedzieli się po co w ogóle obrączki, czym się różnią i co powinien zrobić obserwator, któremu udało się odczytać, lub znaleźć obrączkę. Słowem ogrom szalenie interesujących informacji i doświadczeń, z którymi większość z nas nie miała dotąd styczności!

Niewiele minęło czasu, kiedy pierwsze niespodziewające się niczego sikorki i wróble zawisły w siatkach. Po wyciągnięciu ich przez prowadzących i przeniesieniu do zaimprowizowanego
w ogrodowej altanie punktu obrączkowania nasz gość wytłumaczył kolejne etapy postępowania, od schwytania ptaka, po jego dokładne pomierzenie i wypuszczenie. Zuzia z chęcią i zapałem odpowiadała na liczne pytania, m.in. jak rozróżniać płeć u sikorek i gdzie szukać odkładającego się tłuszczu u ptaków. Pokazała instrumenty, jakimi posługują się osoby obrączkujące ptaki.

Tymczasem w budynku można było wysłuchać kolejnej z przygotowanych prelekcji dotyczącej historii obrączkowania, ciekawostek dotyczących ptasich wędrówek i anegdot, a także dowiedzieć się, jak opisywać ptaki, by nawet nie mając doświadczenia możliwa była ich identyfikacja. Wbrew pozorom jednym z trudniejszych elementów tej części było określenie, jak wygląda sroka.

Oprócz tego w budynku przygotowany zostało samoobsługowy kącik, gdzie przez mikroskop stereoskopowy (powszechnie nazywany binokularem), czyli urządzenie o wyglądzie zbliżonym do mikroskopu, a właściwościach mocniejszej lupy można było w dowolnej chwili obejrzeć i porównać odmienne struktury piór dzięcioła i sowy, przyjrzeć się niestrawionym kostkom ofiar sokoła pustułki, czy zmierzyć rozpiętość skrzydeł sylwetki orła bielika i dotknąć jego pióra.

[/fusion_text][fusion_gallery image_ids=”1106,1105,1104,1103,1102,1096,1097,1098,1099,1100,1101,1095,1094,1093,1092,1091,1090″ layout=”” picture_size=”” columns=”” column_spacing=”10″ hover_type=”” lightbox=”yes” lightbox_content=”” hide_on_mobile=”small-visibility,medium-visibility,large-visibility” class=”” id=”” /][/fusion_builder_column][/fusion_builder_row][/fusion_builder_container]


Nasz adres

Stowarzyszenie Eko-Inicjatywa
Miłosna 1, 82-500 Kwidzyn