W poszukiwaniu wilka – wycieczka edukacyjna

Szanowni Państwo!

Pierwsza zaplanowana wycieczka zgodnie z ustaleniami odbędzie się w sobotę 03 marca 2018 r.. Spotykamy się o godzinie 08:30 obok siedziby Stowarzyszenia „Eko-Inicjatywa” w Kwidzynie przy ulicy Miłosnej 1. Tym razem wyruszamy w okoliczne lasy, aby poznać bliżej drzewa w okresie zimowego uśpienia i tropić mieszkające tam zwierzęta.

Wycieczka, niezależnie od frekwencji i pogody się odbędzie (chyba, że będzie poniżej -10 stopni i/lub silny wiatr). W takim przypadku (gdyby było szczególnie zimno, lub wietrznie) wyprawa będzie krótsza i szybciej wrócimy do budynku. Nie zależy nam, aby dzieci zmarzły, jednocześnie nie chcemy aby postrzegały pogodę jako coś, co jest przeszkodą w obserwacjach przyrody. Na razie prognoza na sobotę, to w przybliżeniu -10 stopni C. Proszę pamiętać, że jeżeli wieje CIĄGŁY wiatr, temperatura odczuwalna może być niższa. W lesie będziemy w dużej mierze osłonięci od  wiatru, dlatego, jako granicę krytyczną podaję -10 stopni C.

Gorąco (nomen-omen) proszę, aby dzieci przygotować odpowiednio do wyjścia na duży mróz:

  1. Strój na cebulkę ale jednocześnie, jeśli to możliwe niezbyt jaskrawy.
  2. Dodatkowa warstwa (np. sweterek) w plecak (tu uwaga także ogólna: jeśli dziecku zwykle szybko marzną ręce, to rozwiązaniem tego nie są grubsze rękawiczki, a dodatkowa bluza).
  3. Ciepłe obuwie, a nawet podwójne skarpety – proszę się tego nie bać proponować dziecku, w terenie to docenią (wszyscy będziemy podobnie ubrani).
  4. Termos z ciepłym, słodkim napojem.
  5. Kanapki.
  6. Czekoladowy batonik lub czekolada. Chodzi o coś, co dodaje energii , a poza tym nic lepiej nie smakuje jak słodkość na mrozie.

Te same uwagi dotyczą także towarzyszących rodziców. Państwo także mogą zmarznąć, a może nawet jeszcze bardziej, bo dla dzieci będą zabawy i zadania. Z doświadczenia wiem, że rodzice jakoś nie przyłączają się do nich (choć nie wiem czemu).

Zadbam o to, aby podczas wyjścia Państwa dzieci miały odpowiednią ilość ruchu. Rajstopy i kalesony (lub drugie spodnie pod spód) obowiązkowe! Dla chłopców, którzy kalesonów w pewnym wieku nie tolerują, można powiedzieć, że ja na pewno założę i że to mój „prikaz”.

Wstępna godzina zakończenia wycieczki, to 11-11:30. Jak na pierwszy raz myślę, że wystarczy, chyba, że dzieci i rodzice będą się czuli na siłach, to do 12.00. Potem zapraszam do budynku na ogrzanie się  przy herbacie i kawie oraz pogadankę na zakończenie.

W przypadku pytań i uwag proszę pisać na adres mailowy lub zaczepić mnie w środę.

Telefon kontaktowy do godziny 16:30 – 511 360 274. Można wysłać też sms-a, oddzwonię.

Proszę Państwa by zapisać sobie do mnie numer. Jeśli ktoś się spóźni, to sam nas raczej nie znajdzie.

Do zobaczenia, Jakub Marciniak.


Nasz adres

Stowarzyszenie Eko-Inicjatywa
Miłosna 1, 82-500 Kwidzyn