Zimowe ptakoliczenie 2021 – więcej informacji

Zimowe Ptakoliczenie to cykliczna ogólnopolska akcja wzorowana na brytyjskim Big Garden Birdwatch gromadząca miłośników uskrzydlonej przyrody z całej Polski.  Odbywa się zwyczajowo w końcu stycznia. Jej celem jest zbadanie liczebności i różnorodności ptaków występujących na terenach miejskich (parkach, ogrodach) oraz zalatujących do karmników. Wyniki akcji co roku zbierane są przez Ogólnopolskie Towarzystwo Ochrony Ptaków (OTOP).

W Kwidzynie po raz pierwszy odbyła się w 21 stycznia 2011 roku organizowana przez Stowarzyszenie Eko-Inicjatywa i Dział Przyrody Muzeum w Kwidzynie. W bieżącym roku świętujemy 10-lecie udziału kwidzyniaków w zimowym liczeniu ptaków w parkach i ogrodach. Przez ten czas w ramach akcji policzyliśmy setki ptaków z kilkudziesięciu gatunków. Lornetki trzymało ponad stu  młodszych i starszych mieszkańców Kwidzyna i okolic. W tym roku Stowarzyszenie Eko-Inicjatywa przygotowało mały konkurs dla uczestników akcji. Czytaj o nim więcej na końcu artykułu. 

Jak w wielu innych dziedzinach również Ptakoliczenie jako forma zbiorowej radości z obcowania z przyrodą została dotknięta przez pandemię Covid-19. Z tego powodu krajowy organizator akcji,  OTOP ogłosił, że tegoroczne Zimowe Ptakoliczenie odbywa się “Z Dystansu”. Jest ogromnym smutkiem, że w tej jubileuszowej dla kwidzyniaków edycji nie spotkamy się na wspólną wycieczkę podsumowanie tradycyjną herbatką na zamku. 

Zaczynające się w najbliższy piątek liczenie ptaków będzie odbywać się według następującej metody. Każdy uczestnik obserwuje ptaki przy karmniku (za oknem, w ogrodzie parku lub przy szkole) przez co najmniej godzinę w dniach 29-31 stycznia 2021. Nic nie stoi na przeszkodzie aby obserwacja trwała dłużej lub aby obserwować w każdy z dni akcji jednak  każdy dzień trzeba zgłaszać jako osobna obserwacja. 

Co notujemy? Rejestrujemy gatunki i ich liczebność. UWAGA! Jako liczbę osobników uznajemy największą zaobserwowaną liczbę ptaków danego gatunku jednocześnie w trakcie całego liczenia). Nie zapisujemy wszystkich kolejnych przylatujących osobników bo wiele z nich w ciągu godziny wielokrotnie wraca do tego samego karmnika. Prócz ilości i gatunków ptaków opisujemy niepokojące zachowania lub stan ptaków (jeśli takie wystąpią), rodzaj pokarmu oraz miejsce w którym znajduje się karmnik (ogród, parapet, balkon, park itd.)  Dodatkowo opisujemy warunki pogodowe (opady, temperatura, wiatr itd.) i to już wszystko. Całość należy wysłać do krajowego organizatora akcji (OTOP) do 7 lutego br. w postaci  elektronicznej Karty Obserwacji z Dystansu dostępnej pod linkiem (https://forms.gle/9xrs9Em5JFR81T1d8). 

Dla kwidzyniaków biorących udział w akcji Stowarzyszenie Eko-Inicjatywa urządza mały konkurs z nagrodami. Jeśli obserwujesz ptaki w ramach Zimowego Ptakoliczenia 2021 w Kwidzynie przyślij na adres sekretariat@ekokwidzyn.pl swoje zdjęcie z obserwacji oraz informację jaki najciekawszy gatunek ptaka udało Ci się zaobserwować. Spośród zgłoszonych obserwatorów wylosujemy 10 szczęśliwych, dla których mamy nowiutkie skrzynki lęgowe (tz. budki dla ptaków) pozwalające cieszyć się ptasimi lokatorami.   Na  zgłoszenia (selfie i najciekawszy gatunek ) Eko-Inicjatyw czeka do 7 lutego. 

W razie pytań dot. akcji można kontaktować się z Adamem Juźwiakiem przyrodnikiem ze Stowarzyszenia EkoInicjatywa pod adresem ajuzwiak@ekokwidzyn.pl. O szczegółach akcji czytaj również na stronie OTOP https://otop.org.pl/zimowe-ptakoliczenie/


Nasz adres

Stowarzyszenie Eko-Inicjatywa
Miłosna 1, 82-500 Kwidzyn