Segregacja bioodpadów

Co warto wiedzieć o segregacji bioodpadów?

Jak wynika z ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach, wszystkie gminy są obowiązane do osiągnięcia w 2020 roku 50% poziomu recyklingu. Oznacza to, że z ogólnego strumienia odpadów komunalnych jakie wytwarzamy, połowa z nich powinna zostać wydzielona i ponownie wykorzystana. Do niedawna mieszkańcy Kwidzyna wytworzone odpady segregowali na 3 frakcje surowców wtórnych, które wrzucali do pojemników lub worków w określonych kolorach: papier (kolor niebieski), tworzywa sztuczne i metale (kolor żółty) oraz szkło (kolor zielony). Mieszkańcy zabudowy jednorodzinnej dodatkowo mieli do dyspozycji worek brązowy do którego trafiały odpady biodegradowalne.

Od grudnia 2019 rok nastąpiły zmiany i wszyscy, niezależnie czy są mieszkańcami zabudowy jedno- czy wielorodzinnej zobowiązani są do selektywnej zbiórki BIOODPADÓW.

Co to są bioodpady?

To odpady pochodzenia organicznego, które poddają się biodegradacji, czyli biologicznemu rozkładowi. Dzięki ich selektywnej zbiórce mniej odpadów trafia na składowisko, a my otrzymujemy naturalny nawóz w postaci kompostu.

Co zaliczamy do bioodpadów:

To przede wszystkim resztki żywności, obierki z owoców i warzyw, skorupki jaj, fusy po kawie i herbacie, zwiędnięte kwiaty doniczkowe i cięte, łupiny orzechów, zepsute owoce i warzywa, drobne gałęzie, liście, itp. Wyżej wymienione bioodpady idealnie nadają się do kompostowania, czyli do produkcji kompostu, będącego naturalnym i ekologicznym nawozem wykorzystywanym np.: w ogródkach przydomowych, na działkach oraz w rolnictwie.

Do bioodpadów nie należą:

Nie wszystkie resztki organiczne nadają się do selektywnej zbiórki. Do bioodpadów nie należą: zepsuta żywność, kości, resztki mięsa, wędliny oraz ryby, tłuszcz z mięsa, nabiał, całe jaja (dozwolone są skorupki), odpady płynne, np.: zupa. Rozkładające się resztki są miejscem namnażania się szkodliwych drobnoustrojów, przez co wydzielają nieprzyjemny zapach, który może przeciągać szczury. Ze względów sanitarnych nie wolno wrzucać do pojemnika lub worka na bioodpady odchodów, kociego żwirku i ściółek z klatek zwierząt. Nie wrzucajmy też ziemi, piasku oraz popiołu.

Jak zbierać bioodpady?

Do zbierania bioodpadów przeznaczony został brązowy pojemnik z napisem BIO lub worki w tym samym kolorze. Zanim jednak bioodpady trafią z naszego domu/mieszkania do pojemnika zbiorczego np. na osiedlu, jak je do tego czasu gromadzić? Poniżej kilka rad i wskazówek:

  1. Odpady organiczne możemy zbierać w pudełku ze szczelną pokrywką (zapobiega rozwojowi much owocowych) lub w niewielkim koszu na odpady i opróżniać je wprost do brązowego kontenera na odpady bio.
  2. Innym rozwiązaniem jest zbieranie bioodpadów do specjalnych worków kompostowalnych, które wykonane są z biotworzyw, na przykład ze skrobi ziemniaczanej i rozkładają się  w warunkach domowych nawet w 45 dni. Posiadają specjalny certyfikat potwierdzający szybki rozkład “Kompost OK”. Jeżeli ktoś chce podejść profesjonalnie do tematu zbierania odpadów bio, można zaopatrzyć się w kompaktowy pojemnik na odpady organiczne, który dzięki specjalnemu systemowi wentylacji rozwiąże problem niemiłych zapachów.

Ważne!

Niezależnie od tego, jaki sposób gromadzenia bioodpadów wybierzemy, pamiętajmy, aby nie wyrzucać ich w plastikowych workach i reklamówkach. Dzięki temu uzyskany kompost rzeczywiście posłuży jako wysokiej jakości podłoże na terenach zieleni miejskiej w parkach czy ogrodach. Zanieczyszczone plastikiem bioodpady nie nadają się do nawożenia roślin ani do ściółkowania gleby. Nie posłużą też do rekultywacji terenów zdegradowanych takich jak składowiska odpadów. Warto o tym pamiętać.


Nasz adres

Stowarzyszenie Eko-Inicjatywa
Miłosna 1, 82-500 Kwidzyn