Międzynarodowy Dzień Ziemi

22 kwietnia obchodzimy Międzynarodowy Dzień Ziemi. Każdego roku w wielu krajach na świecie, a także w Polsce prowadzone są akcje, których celem jest promowanie postaw proekologicznych w społeczeństwie. W tym czasie w Stowarzyszeniu Eko-Inicjatywa zazwyczaj przygotowywaliśmy różne działania przyrodnicze i edukacyjne dla mieszkańców i z mieszkańcami. Ten rok jest odmienny. Brakuje nam kontaktu z Państwem, warsztatów, wspólnych wypraw do lasu, do parku, nad Liwę. Zamknięci w domach skupiliśmy się na przygotowywaniu pomocy edukacyjnych i publikacji, które, mamy nadzieję wykorzystać w przyszłości oraz za pomocą Internetu. Myślimy o tym, co dzieje się w cieniu koronawirusa. To, co nas ekologów niepokoi równie silnie jak epidemia, to sprawa suszy i zmian klimatycznych.

Międzynarodowy Dzień Ziemi jest okazją, by nagłośnić globalne problemy dotyczące naszej planety, takie jak postępujące zmiany klimatyczne lub nadmierna eksploatacja zasobów przyrodniczych przez człowieka. Oprócz ogólnoświatowych problemów, niezwykle ważne jest przede wszystkim zwrócenie uwagi na lokalne zagrożenia dla środowiska. W tym szczególny, bo już 50 Dniu Ziemi, zachęcamy Państwa do refleksji nad sytuacją hydrologiczną w Polsce, w regionie. Susza -to niezwykle niebezpieczne w swoich skutkach zjawisko, jak pokazują mapy, dotyczy sporej części naszego kraju. Sytuacja w kwidzyńskich lasach i polach pokazuje, że możemy spodziewać się katastrofalnych konsekwencji braku wody.

W najnowszym raporcie „Stop suszy” opracowanym w lutym tego roku czytamy, że styczniowo-lutowe opady znacząco nie polepszyły sytuacji hydrologicznej w kraju. W wielu regionach Polski na wodowskazach nadal obserwujemy niskie stany wód. Sumy opadów z lutego (stan na 19.02.2020 r.) wskazują, iż poziom zasilenia opadem na terenie Polski jest nadal niski. Na terenie większości kraju w dalszym ciągu mamy warunki suszy zarówno atmosferycznej, jak i suszy hydrologicznej w małych ciekach. Szczegółowe informacje oraz mapy przedstawiające problem suszy w Polsce można znaleźć klikając w link:  http://stopsuszy.pl/najnowszy-raport-stop-suszy-2020/

Śledząc monitoring suszy oraz mapy hydro-meteorologiczne w czasie rzeczywistym dostępne w linku  http://stopsuszy.imgw.pl/  możemy dokładnie sprawdzić jaki jest procent wilgotności gleby dla naszego powiatu i porównać go z innymi regionami w kraju. Charakterystyczną i wspólną cechą tych wykresów jest to, że wszystkie wskazują na spadek wilgotności gleby na przestrzeni ostatnich dwóch miesięcy. Jeżeli w okresie letnim wilgotność gleby spadnie poniżej 30-40%, będziemy mieli wtedy do czynienia z deficytem wody w strefie korzeniowej.

Jak przeciwdziałać suszy? W Polsce prowadzona jest kampania informacyjno-edukacyjna pod hasłem „Razem powiedzmy: Stop suszy!”, która zachęca do podejmowania różnorodnych działań w kierunku retencjonowania wody w środowisku. Jednym z proponowanych rozwiązań jest rezygnacja z   tradycyjnych miejskich trawników na rzecz łąk kwietnych. W kampanii zwraca się uwagę na odtworzenie przybrzeżnych rozlewisk rzecznych oraz na poszukiwanie sposobów na przydomową retencję wody i wykorzystanie wody deszczowej.

Na koniec krótki filmy będący elementem wspomnianej kampanii.

https://www.youtube.com/watch?v=8D5f12dfbZQ

[/fusion_text][fusion_gallery image_ids=”2323″ layout=”” picture_size=”” columns=”” column_spacing=”10″ hover_type=”” lightbox=”yes” lightbox_content=”” hide_on_mobile=”small-visibility,medium-visibility,large-visibility” class=”” id=”” /][/fusion_builder_column][/fusion_builder_row][/fusion_builder_container]


Nasz adres

Stowarzyszenie Eko-Inicjatywa
Miłosna 1, 82-500 Kwidzyn