List w obronie alej!!!

Drodzy Sygnatariusze Listu,

List otwarty do Ministra Środowiska został podpisany przez 63 organizacje. Serdeczne dzięki! Jutro, tj. we wtorek, 31 lipca, o godzinie 10:00, składamy go w Ministerstwie i zapraszamy media (w załączeniu list i informacja medialna). Proszę o wsparcie, kto może przyjść na pół godziny na ulicę Reja w Warszawie? Proszę o wiadomość mailową albo telefoniczną.

Pod tym linkiem znajduje się tekst, który jutro złożymy (trzeba wejść w wydarzenie i nacisnąć guzik „pobierz program”): http://drzewa.org.pl/wydarzenia/. Umieścimy list także w dziale „Baza wiedzy”, żeby był stale łatwo dostępny.

Zapraszam na fejsbukowy profil Drogi dla Natury:

https://www.facebook.com/DrogiDlaNatury/ gdzie umieściliśmy okolicznościowy filmik i będziemy informować na bieżąco o wydarzeniach związanych z listem. Bardzo Was proszę o linkowanie i publikowanie listu na Waszych witrynach i w mediach społecznościowych.

Nasza inicjatywa już przyniosła efekty. Jakiś czas temu próbowałem umówić się w MŚ na złożenie listu – pisałem, dzwoniłem, ale wówczas bez skutku. Dzisiaj w południe, tuż przed rozesłaniem naszej informacji dla mediów, zadzwoniła do mnie pani z sekretariatu Departamentu Ochrony Przyrody. Przekazała wiadomość od pani dyrektor Agnieszki Dalbiak, że Ministerstwo nie przygotowuje nowelizacji przepisów regulujących usuwanie drzew przydrożnych. To na pewno dobra wiadomość, zwłaszcza w świetle poprzednich doniesień medialnych wskazujących na to, że takie prace się toczą. Przyjmujemy tę informację za dobrą monetę i działamy dalej. Nadal przecież są politycy, którzy z różnych powodów mogą chcieć promować dalsze poluzowanie rygorów wycinki drzew. Trzeba ich wpływy zrównoważyć naszym przyjaznym wobec drzew przesłaniem.

Żeby dostosować list do naszej aktualnej wiedzy, trochę przeredagowaliśmy wprowadzenie. Teraz akcent jest na niedawnych trzech interpelacjach poselskich proponujących usuwanie alej. Mam nadzieję, że Ministerstwo wykorzysta naszą argumentację dla odpierania tego typu wystąpień. Jestem też przekonany o słuszności podjęcia prewencyjnych kroków, bo procesy legislacyjne są obecnie trudno przewidywalne. Mam także nadzieję, że nasza inicjatywa pomoże w przyszłości w wypracowaniu rozwiązań prawnych lepiej służącym drzewom przydrożnym.

Jeszcze raz dziękuję za Wasze wsparcie i mam nadzieję, że także w przyszłości będziemy mogli współpracować dla dobra drzew.

Serdecznie pozdrawiam,

Piotr Tyszko-Chmielowiec


Nasz adres

Stowarzyszenie Eko-Inicjatywa
Miłosna 1, 82-500 Kwidzyn