Dendrościeżki Kwidzyna

  • Home
  • Dendrościeżki Kwidzyna

Poznaj DendroŚcieżki Kwidzyna

DendroŚcieżka to przygotowana trasa spaceru, na której spotkasz oznakowane tabliczkami ciekawe okazy drzew i krzewów. Podążając od punktu do punktu na poniższej mapie DendroŚcieżki możesz dowiedzieć się więcej o spotykanych gatunkach.  Skanując kody QR umieszczone na tabliczkach znajdziesz jeszcze więcej ciekawostek zebranych w Wikipedii.

Jeśli odnajdziesz wszystkie oznaczone na DendroŚcieżce okazy i zbierzesz litery hasła na karcie kontrolnej czeka Cię mały upominek

Dendro Tabliczka

Déntro (gr. δέντρο)  to po grecku drzewo.

Dendrologia to  dział botaniki zajmujący się drzewami i krzewami, w tym m.in. ich morfologią, anatomią, geografią, genetyką, taksonomią itd. 

Jednak zorganizowana  kolekcja drzew i krzewów to …. arboretum (łac. arbor – drzewo), a jej opiekun tradycyjnie to arborysta. Aktualnie arborystami nazywa się specjalistów z zakresu uprawy drzew dbających o wszelkie drzewa w krajobrazie miast i wsi. Oczywiście specjaliści zajmujący się uprawą drzew w lesie to …. leśnicy.

W Kwidzynie można znaleźć wiele ciekawych i cennych drzew lub krzewów.

Najcenniejsze są chronione jako pomniki przyrody, których jest 41 (obejmując 55 okazów).  Zobacz ich listę w artykule „Pomniki przyrody w Kwidzynie” w Wikipedii.

W mieście jest ponadto szereg parków i zieleńców, z których największe to: Park Miejski, Park przy Szkole Podstawowej nr 5, Park przy Szpitalu itd. Zobacz Parki i zieleńce na MAPIE.

Na kwidzyńskiej  Miłosnej mieści się ponadto założony w 1996 roku ogród dendrologiczny, w którym można zobaczyć ponad 120 gatunków drzew i krzewów. Zobacz więcej na stronie Ogrodu Miłosna.

Park za historycznym budynkiem Starostwa, dzisiejszym Urzędem Miasta istnieje od początków XX w. W 2013 roku został powiększony do ponad 6 ha i zyskał nowe komponowane aleje oraz ciekawe gatunki drzew. 

Korzystając z Dendrościeżki możesz odkryć rosnące w nim gatunki drzew i krzewów. 

Pobierz kartę Dendrościeżki (wydrukuj lub odbierz z punktu informacyjnego Urzędu Miasta ). Odwiedź wszystkie punkty kontrolne poniższej mapy. Zbierz litery do hasła. Z wypełnioną kartą zgłoś się do siedziby Stowarzyszenia Eko-Inicjatywa (Kwidzyn, Miłosna 1) aby odebrać upominek. 

Jeśli masz problem z obsługą aplikacji lub dołączeniem do projektu?

Napisz do Adama Juźwiaka z Eko-Inicjatywy, on jakoś pomoże 🙂 -> ajuzwiak@ekokwidzyn.pl

DendroŚcieżka PARK ZA URZĘDEM MIASTA

Pobierz i wydrukuj kartę Dendrościeżki. Odwiedź wszystkie punkty kontrolne poniższej mapy. Zbierz litery do hasła. Z wypełnioną kartą zgłoś się do siedziby Stowarzyszenia Eko-Inicjatywa (Kwidzyn, Miłosna 1) aby odebrać upominek. 

Masz ochotę na więcej? Zobacz nasze Dendro-filmy .

Nasz adres

Stowarzyszenie Eko-Inicjatywa
Miłosna 1, 82-500 Kwidzyn