Coraz bliżej Święta…

Coraz bliżej święta.....

Święta Bożego Narodzenia to czas radości i rodzinnego ciepła. Pomimo religijnego pochodzenia pierwszymi zwiastunami tego okresu są sklepowe ekspozycje. Gdy tylko z marketowych półek znikną znicze i wieńce nagrobne ich miejsce zajmują czekoladowe mikołaje, marcepanowe choinki i adwentowe kalendarze. Stałym zwiastunem nadchodzących świąt stał się też Black Week – początek sezonu przedświątecznych zakupów. Czy przypadkiem świętowanie radości z Narodzenia Boga nie stało się czasem, kiedy jemy oraz kupujemy więcej niż nam potrzeba, przy okazji wyrzucamy i generujemy odpady bardziej niż zwykle? Czy w tym szczególnym czasie radości nie zapominamy o jego ważnym przesłaniu? Syn Boży, którego urodziny są powodem świętowania przyszedł na świat ubogi aby ubogacić wszystkich i wszystko. Papież Franciszek w Laudato SI przypomina słowa Jana Pawła II „człowiek zdaje się często nie dostrzegać innych znaczeń swego naturalnego środowiska, jak tylko te, które służą celom doraźnego użycia i zużycia” oraz zachętę do globalnego „nawrócenia ekologicznego”. Aby Święta były bardziej „ekologiczne”, śpieszymy z zachętą do dobrych praktyk…i wcale nie chodzi o karpia.

10 Eko-wskazówek na święta (… i na co dzień).

1. Ogranicz ilość kupowanych prezentów.

Im mniej prezentów kupujesz, tym mniej opakowań wyprodukujesz. Jeśli już decydujesz się kupić prezenty, wybieraj te z materiałów naturalnych lub które łatwo poddać recyklingowi.

2. Kupuj ozdoby i prezenty, które są trwałe – będą sprawiać radość przez wiele lat.

Unikaj kupowania ozdób i prezentów, które szybko się zużyją lub są jednorazowe. Lepiej kupić jeden, dobry przedmiot, niż kilka tańszych, które szybko się zepsują i upiększą rosnące wzgórze śmieci na wysypisku w Gilwie Małej.

3. Wybierz ozdoby i prezenty, które są produkowane w sposób etyczny, zrównoważony i jeśli to możliwe lokalny.

Dowiedz się, gdzie i w jakich warunkach wyprodukowano ozdobę lub prezent, który chcesz kupić. Wybieraj produkty pochodzące z odpowiedzialnych źródeł. Niech Święta będą piękne i radosne dla wszystkich ludzi.

4. Opakuj prezenty w sposób ekologiczny.

Zamiast kupować nowe opakowania, wykorzystaj te, które masz już w domu. Użycie torebki prezentowej kilka razy nie powinno być źródłem obciachu. Warto też kupić opakowania z materiałów naturalnych, takich jak papier, drewno lub płótno, które łatwo ulegają biodegradacji.

5. Ogranicz ilość jedzenia zanim będziesz zmuszony je wyrzucić.

Planuj potrawy, które przygotujesz na święta. Kup tylko tyle jedzenia, ile potrzebujesz. Dbaj o siebie. Niech 12 potraw wigilijnego stołu nie przełoży się na 12 kg masy ciała więcej niż trzeba. Pozostałe jedzenie zamroź lub oddaj potrzebującym.

6. Wybierz produkty ekologiczne i lokalne.

Na rynku jest coraz więcej produktów ekologicznych, które są tworzone w sposób bardziej zrównoważony i z poszanowaniem godności stworzeń biorących udział w produkcji. Wybierając produkty lokalne dbasz o środowisko ograniczając transport.

7. Świętuj w eko-domu.

Podczas świąt spędzamy więcej czasu w domu. Przyozdabiamy światełkami nasze balkony, ogrody i budynki. Pamiętaj aby wyłączać światło i iluminacje, kiedy nie są potrzebne korzystaj z energii w sposób oszczędny.

Więcej świątecznego gotowania i ucztowania to też więcej sprzątania. Istnieje wiele ekologicznych środków czystości, które są równie skuteczne jak te tradycyjne. Wybierając metody pracy, zwróć uwagę na ich energochłonność. Wybieraj te, które są bardziej oszczędne i bezpieczniejsze dla środowiska np.: przykrywanie garnków w trakcie gotowania lub użycie zmywarki zamiast mycia pod bieżącą wodą.

8. Oddaj lub sprzedaj niepotrzebne prezenty i przedmioty.

Zamiast wyrzucać niepotrzebne przedmioty, oddaj je potrzebującym lub sprzedaj. Dzięki temu nie tylko zaoszczędzisz pieniądze, ale też zmniejszysz ilość odpadów.

9. Dziel się radością świąt z innymi.

Święta Bożego Narodzenia to czas, kiedy powinniśmy być bardziej szczodrzy i pomagać innym. Oddawaj datki na cele charytatywne lub wolontariusz w lokalnej organizacji.

10. Choinka …. naturalna czy sztuczna.

Ten odwieczny spór o główną świąteczną ozdobę łatwo rozwiązać. Jeśli masz już sztuczną choinkę to używaj jej jak najdłużej (gdy ją wyrzucisz ona nie trafi do recyklingu!). Nie masz sztucznej choinki to używaj naturalnej. Gdy masz taką możliwość posadź dobrze przygotowaną sadzonkę w swoim ogrodzie, będziesz mieć „swoją choinkę”, która da Tobie i Twojej rodzinie wiele wspomnień na długie lata.

To Ty możemy sprawić, że święta Bożego Narodzenia będą bardziej ekologiczne i zrównoważone.

Wesołych Świąt życzy Stowarzyszenie Eko-Inicjtywa.

Fot autorstwa Powhusku from Laramie, WY, USA - Black Friday, CC BY-SA 2.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=36773647

Nasz adres

Stowarzyszenie Eko-Inicjatywa
Miłosna 1, 82-500 Kwidzyn