Dolne Powiśle to region kulturowy w przybliżeniu położony na wschód od Wisły, na południe od Żuław Wiślanych, na zachód od Warmii i Mazur oraz na północ od rz. Osy. Przyrodnik oraz geograf powie, że to zachodnia część Pojezierza Iławskiego oraz fragmenty Doliny Dolnej Wisły czy Garbu Lubawskiego. Tutaj leżą historyczne miasta takie jak Elbląg, Kwidzyn, Sztum, Iława, Malbork, Susz, Prabuty, Dzierzgoń, Tolkmicko. Za to z Dolnego Powiśla jest ok. 100 km do najbliższych uniwersytetów w Gdańsku, Bydgoszczy, Toruniu czy Olsztynie. Może to odległość sprawia, że akademiccy badacze przyrodnicy wpadają tu rzadziej. Nasza lokalna przyroda w wielu miejscach czeka jeszcze na odkrycie. O niektórych gatunkach czy nawet grupach stworzeń wiemy stosunkowo niewiele. Mimo, że epoka wielkich odkryć już za nami a wielcy podróżnicy jak Aleksander von Humboldt należą już do historii wciąż trudno nam odpowiedzieć na proste pytania:
Na całe szczęście przyrodnicy są wśród NAS. Rozwój wiedzy przyrodniczej zawdzięczamy nie tylko zawodowym badaczom pracującym na uniwersytetach, ale również społecznym badaczom i pasjonatom.
Posiadanie konta, użytkowanie aplikacji, przeglądanie danych jest bezpłatne. Twoim wkładem jest zaangażowanie i czas poświęcony na odkrywanie przyrody naszej Małej Ojczyzny.
To zupełnie normalne, że nie umiemy nazwać wielu stworzeń, które spotykamy. Przy rejestrowaniu obserwacji w aplikacji mobilnej iNaturalist na podstawie zdjęcia (co się najczęściej zdarza) lub innego medium możesz skorzystać z pomocnych sugestii. Klikając w pole „Co zaobserwowałeś?” otrzymasz propozycje gatunków podobnych (na podstawie podobieństwa zdjęć). Możesz wybrać z propozycji porównując swoją obserwację ze zdjęciami zgromadzonymi w iNaturalist. A nawet jeśli Twoje oznaczenie nie będzie prawidłowe, nie przejmuj się. Ktoś za pewne szybko zwróci Ci na to uwagę w komentarzach. Nawet w profesjonalnych kolekcjach przyrodniczych np.: w muzeach czy uniwersytetach poprawki w określaniu gatunków zdarzają się i są czymś ….. naturalnym 🙂
Twoje obserwacje są widoczne w serwisie iNaturalist dla jego użytkowników. Jako ich autor możesz zastrzec widoczność lokalizacji oraz wybrać typ licencji udostępnianych danych w zakresie od pełnej prywatności (tz. No License – bez licencji na wykorzystanie) po przekazanie swojego wkładu do CC0 (Domena Publiczna). Więcej o licencjach Creative Commons czytaj w TU: https://pl.wikipedia.org/wiki/Licencje_Creative_Commons
Dzięki temu, że zarejestrujesz obserwację gatunku informujesz o jego obecności w czasie i przestrzeni. Takie dane są cennym wkładem dla profesjonalnych (uniwersyteckich, instytucjonalnych) naukowców czy badaczy. Podobnie na potrzeby właściwego zarządzania środowiskiem sporządza się analityczne opracowania i raporty, w których Twoje dane mogą mieć wielką wagę. Nawet po latach Twoje obserwacje mogą być cennym doniesieniem o historycznej obecności jakiegoś gatunku, który wyginął lub opuścił ten region. W czasie zmian klimatycznych takie zmiany nie są rzadkością.
Jeśli masz problem z obsługą aplikacji lub dołączeniem do projektu?
Napisz do Adama Juźwiaka z Eko-Inicjatywy, on jakoś pomoże 🙂 -> ajuzwiak@ekokwidzyn.pl